Dlaczego mam zielone upławy w ciąży?

Witam jestem w 3 miesiącu ciąży, ostatnio pojawiły mi się dość mocne upławy biało- żółte. Dziś zwróciłam uwagę na to, że zmieniły barwę na zielone, te upławy są bezwonne ale występuje swędzenie przy tym oraz są serowate (gęste). Piersi, miałam stosunkowo twarde, lecz także dziś zwróciłam uwagę na to że wróciły do momentu z przed ciąży czyli są ,, miękkie''. Czy jest możliwość aby pokierować mnie co dalej i co mam z tym zrobić? Czy jest to zagrożenie dla ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć czy wystąpienie zielonożółtych upławów i swędzenia w obrębie pochwy może być zagrożeniem dla ciąży – to zależy od etiologii infekcji intymnej, z którą najwidoczniej ma Pani do czynienia.

Serowata wydzielina i świąd okolic intymnych może wskazywać na kandydozę pochwy, czyli infekcję o podłożu grzybiczym – bardzo często dotyka zwłaszcza ciężarne, wskutek burzy hormonalnej w organizmie i zaburzenia równowagi mikrobiologicznej. Choć dokuczliwa, to niegroźna, lecz wymaga wdrożenia leczenia.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Jednak zielone upławy mogą też wskazywać na charakter bakteryjny infekcji, a ta jest dużo bardziej groźna dla ciąży i płodu. Może prowadzić do infekcji wewnątrzmacicznej, a w konsekwencji – nawet do poronienia.

O infekcji bakteryjnej przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Stąd, sugeruję wizytę u ginekologa – w tym szczególnym okresie nie warto działać na własną rękę, zwłaszcza że wiele leków i preparatów dostępnych w aptece bez recepty nie jest wskazanych w ciąży. Dlatego też tylko lekarz jest w stanie ustalić przyczynę Pani dolegliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zmniejsz-ryzyko-zakazen-w-ciazy-aby-ochronic-siebie-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.