Czy te bakterie są niebezpieczne dla ciąży?

Witam, jestem w 5 tygodniu ciąży. Wyniki wymazy z pochwy wykazały : Staphylococcus koagulazoujemny oraz Candida albicans. Czy jest to niebezpieczne dla płodu??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Staphylococcus koagulazoujemny, czyli gronkowiec, to bakteria, która jest dość powszechna i w ograniczonej ilości nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Niestety nie wspomina Pani, jaki był wzrost tego patogenu – jeśli skąpy, a Pani nie doskwierają żadne dolegliwości, wówczas nie ma powodu do obaw.

Z kolei Candida albicans to grzyb, który jest najczęstszym źródłem infekcji pochwy, zwłaszcza u kobiet po antybiotykoterapii, stosujących antykoncepcję hormonalną, a także ciężarnych, u których wahania hormonalne mogą skutkować zaburzeniami flory bakteryjnej pochwy.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/candida-albicans.

Infekcje grzybicze pochwy objawiają się dużą ilością upławów w kolorze białym, mogą także powodować swędzenie, pieczenie i ból podczas mikcji. Proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, bo objawy każdej infekcji, niezależnie od patogenu, powinny być w okresie ciąży leczone ze szczególną uwagą.

Niepodjęcie czy zaniechanie leczenia w określonych przypadkach może być zagrożeniem dla ciąży, a nawet prowadzić do poronienia, stąd tak istotne jest dbanie o higienę intymną w okresie ciąży i odpowiednie pH pochwy.

Więcej o infekcjach intymnych w okresie ciąży przeczyta Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.