Co zrobić z tą białą wydzieliną w ciąży?

Witam jestem w 21 tygodniu ciąży zwróciłam uwagę że mam biala wydzielinę raz gęstą raz rzadką,i mokra bieliznę ale nie czuję kiedy to leci.Dzisiaj zaczęły piec mnie pochwa i wargi sromowe,i często czuje ucisk na pęcherz moczowy i suchość pochwy jak chodzę jest dobrze jak usiądę to mnie piecze albo boli sama nie wiem co to jest.Prosze o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wszystkie objawy, które Pani wymienia są typowe dla grzybicy pochwy. Jest to częsta przypadłość ciężarnych; kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną oraz tych, które stosowały antybiotykoterapię. Dolegliwość powodują najczęściej drożdże z rodziny Candida albicans, które naturalnie występują w mikroflorze bakteryjnej dróg rodnych, lecz w mniejszości. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/candida-albicans.

Kandydoza pochwy nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ciąży oraz dobrostanu płodu, niemniej należy jak najszybciej podjąć leczenie – tak samo jak w przypadku jakiejkolwiek innej infekcji intymnej. Proszę zatem zgłosić się do ginekologa – po badaniu i pobraniu wymazu lekarz będzie w stanie zastosować odpowiednie dla Pani leczenie. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-grzybicy-pochwy.

Dodatkowo proszę pamiętać o probiotykach ginekologicznych oraz właściwej higienie intymnej. Leczeniu należy poddać także partnera, ponieważ choroba z łatwością przenosi się na partnerów seksualnych, powodując nawrót zakażenia.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.