Co należy stosować przy grzybicy pochwy?

Kilka dni temu zauważyłam, ze mam infekcje grzybiczą pochwy (biała wydzielina z grudkami, pieczenie od dłuższego czasu, delikatny świąd występujący od czasu do czasu). Z przyczyn osobistych nie mogę iść do ginekologa. Czy mogę stosować rank clotrimazolum hasco, a wieczorem tabletki dopochwowe iladian direct plus? Jakie leki bez recepty są skuteczne i jak wdrożyć to leczenie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak może Pani leczyć grzybicę maścią Clotrimazolum i preparatem Iladian, choć nie jest to gwarancja skutecznego leczenia. Niestety kandydoza pochwy to problem nierzadko nawracający i trudny w leczeniu. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Jeżeli nie jest Pani w stanie odwiedzić specjalisty, to proszę pamiętać, by działać wielotorowo. Poza leczeniem farmakologicznym, warto zastanowić się nad możliwą przyczyną wystąpienia kandydozy – niewłaściwa higiena intymna, uczęszczanie w miejsca sprzyjające rozwojowi grzybicy (siłownia, basen, spa itd.), zarażenie się od partnera seksualnego chorobą (u mężczyzn bardzo często zakażenie Candida albicans przebiega bezobjawowo), antykoncepcja hormonalna i niewłaściwa dieta. Są to czynniki potencjalnie generujące ryzyko wystąpienia tego typu infekcji. Być może zechce Pani zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-i-leczenie-grzybicy-pochwy.

Warto więc dodatkowo zadbać o dietę – ograniczyć spożycie węglowodanów prostych i nosić przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów. Do leczenia proszę włączyć probiotyk ginekologiczny, zawierający bakterie kwasu mlekowego – w postaci doustnej lub dopochwowej. Proszę pamiętać, że skuteczność stosowania probiotyków zależna jest nie tylko od jakości preparatu, ale też czasu stosowania go. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/ktore-probiotyki-ginekologiczne-warto-wybierac.

Dodatkowo może Pani stosować tzw. nasiadówki – z rumianku, szałwii, kory dębu – które działają grzybo- i bakteriobójczo oraz mogą łagodzić świąd, pieczenie oraz podrażnienia. W razie gdyby objawy nie ustąpiły, koniecznie trzeba skonsultować się z ginekologiem w celu wykonania posiewu.

Więcej o leczeniu kandydozy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.