Jak leczyć grzybicę pochwy u 20-latki?

Od jakiegoś czasu zmagam się z grzybica pochwy ( pieczenie, serowata wydzielina) stosowałam na początek iladian direct plus a potem gynoxin optima. Gdy wystąpiła miesiączka leczenie przerwałam. Po zakończeniu miesiączki objawy wystąpiły ponownie, wzięłam jednorazowo iladian direct plus następnego dnia miałam trochę wodnistą wydzielinę z białymi kuleczkami. Wzięłam gynoxin uno pierwszego dnia była normalna wydzielina w której znajdowały się resztki globulki, dzisiaj wystąpiła silnie wodnista wydzielina połączona z resztkami globulki (drugi dzień od zastosowania gynoxin). Czy tak powinno być? Czy może się dzieje coś innego? Nie mam możliwości w najbliższym czasie pójść do ginekologa.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przede wszystkim proszę pamiętać, że grzybicy pochwy nie można leczyć samodzielnie, gdyż nieprawidłowe leczenie może prowadzić do wielu powikłań. Grzybica pochwy może być spowodowana wieloma czynnikami m.in. nieprawidłową kuracją, antybiotykoterapią, niedoleczeniem wcześniejszej infekcji, a nawet nieprawidłową dietą (szczególnie dieta wysokowęglowodanowa może przyczyniać się do powstawania infekcji intymnych). Bez wywiadu lekarskiego oraz szczegółowych badań nie można wskazać jednoznacznie przyczyny problemu. Przede wszystkim powinna się Pani skonsultować z ginekologiem, który po wykonaniu odpowiednich badań i rozpoznaniu jaki rodzaj Candida wywołał infekcję, zdecyduje o doborze leku, który będzie najbardziej skuteczny. W trakcie terapii proszę stosować się do zaleceń lekarza. Ważne jest również aby na czasie leczenia wstrzyma

się od kontaktów seksualnych. Proszę również pamiętać, o stosowaniu odpowiednich środków higieny intymnej, noszeniu przede wszystkim przewiewnej i lekkiej bielizny, a dietę wzbogacić o prebiotyki i probiotyki, które korzystnie wpływają na budowę histologiczną nabłonka pochwy.

Więcej informacji na temat leczenia grzybicy pochwy znajdzie Pani w naszych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie na pytania o podobnej tematyce :

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/grzybica-pochwy-czym-leczyc

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-nawracajaca-grzybice-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.