Jak leczyć tą grzybicę pochwy?

Od kilku dni zmagam się z grzybicą pochwy (wydzielina grudkami, pieczenie) stosuję rano crotlimazolum a wieczorem iladian direct plus. Dzisiaj uprawiałam seks i wieczorem zauważyłam gęstą wydzielinę z pochwy z nitką krwi (białko jaja kurzego). Pochwa jest opuchnięta od dwóch dni, ale tylko w środku, na zewnątrz wszystko ok. Czasami odczuwam ból. Co mogą oznaczać te nitki krwi po stosunku i dlaczego pochwa jest opuchnięta? Obawiam się, że to może być coś poważniejszego, a z przyczyn osobistych nie mogę się w najbliższym czasie udać do ginekologa.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim w sytuacji gdy kobieta ma symptomy infekcji intymnej, powinna powstrzymać się od współżycia. Może to nie tylko skutkować zainfekowaniem partnera, ale także nasileniem dolegliwości u kobiety. Więcej o grzybicy pochwy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy.

Grzybica pochwy może manifestować się nie tylko białymi, serowatymi upławami, ale także uczuciem bólu podczas oddawania moczu czy stosunków seksualnych, a także wrażeniem opuchnięcia i suchości pochwy. To są sygnały, których nie należy ignorować. Z kolei krwawienie mogło być spowodowane urazem mechanicznym podczas stosunku, jednak to ocenić może tylko lekarz.

Natomiast co do podjętego przez Panią leczenia, to może być nieskuteczne, jeżeli w trakcie kuracji uprawia Pani seks – niewykluczone, że zarażacie się Państwo nawzajem i w ten sposób infekcja nawraca. U mężczyzn grzybica może nie dawać żadnych objawów, dlatego też często to mężczyźni są odpowiedzialni za nieświadome zarażanie partnerki. W takiej sytuacji oboje partnerów powinno przejść kurację – mężczyzna powinien przyjmować leki doustnie. O infekcjach intymnych traktuje także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne.

Jeżeli mimo podjętego leczenia, dolegliwości nie ustąpią, proszę skonsultować się z ginekologiem – konieczne będzie badanie, w tym być może wymaz z pochwy, oraz stosowne leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.