Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak leczyć nawroty grzybicy pochwy u 19-latki?

Witam, co jakis czas mam grzybicę pochwy, myślałam, że to od tabletek antykoncepcyjnych, ale chyba jednak nie jest to powodem, ponieważ po odlozeniu ich i tak nawraca. Wyleczyłam się calkowicie po czym mój partner parę razy włożył we mnie penisa, dosłownie na chwilę (zapomnialam o tym że się nie przeleczyl po mnie) i dosłownie po dwóch dniach znowu mój śluz zaczął być grudkowaty. Nie mam żadnych objawów, żadnego pieczenia ani bólu, a od tamtego dnia minęło już parę dni. Czy to na pewno grzybica czy może inna choroba również daje takie objawy? Nie mam jak pójść teraz do ginekologa. Proszę o pomoc, bo sama już nie wiem co robić. Nie chcę znowu brać antybiotyków dopochwowych (brałam nystatynę), czy zenella med Tantum rosa poradzi sobie z tym?
KOBIETA, 19 LAT 12 miesięcy temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, diagnozę może postawić tylko ginekolog po badaniu, ale zazwyczaj upławy w takiej postaci, o jakiej pisze Pani świadczą o infekcji grzybiczej. Zwłaszcza jeśli po przeprowadzeniu kuracji lekiem przeciwgrzybiczym dolegliwości ustępują. Kluczowa jest tutaj informacja o tym, że nawrót infekcji nastąpił po stosunku płciowym z Pani partnerem. Jak sama Pani napisała – nie przeszedł on leczenia, a niestety w przypadku infekcji pochwy o etiologii grzybiczej (choć nie tylko) bardzo istotne jest, by obaj partnerzy poddali się leczeniu. W przeciwnym wypadku może nastąpić powtórne zainfekowanie przez tego z partnerów, który nie poddał się leczeniu. Warto wiedzieć, że u mężczyzn taka infekcja może postępować bezobjawowo, co daje mylne poczucie bezpieczeństwa. Więcej o grzybicy pochwy przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-i-leczenie-grzybicy-pochwy. Oba leki, o których Pani pisze, stosuje się w celu zatrzymania infekcji intymnej – Zenella med jest na infekcje bakteryjne oraz zakażenia grzybami Candida, więc ten preparat może być pomocny. Co do Tantum Rosa – ma działanie antyseptyczne, zatem działa wspomagająco przy leczeniu – może Pani również ją zastosować. Proszę jednak pamiętać, że dopóki Pani partner nie przejdzie kuracji antybiotykiem, jest prawdopodobne, że ponownie dojdzie do zainfekowania Pani podczas stosunku seksualnego. O profilaktyce nawracających infekcji intymnych może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-nawracajacych-infekcji-intymnych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy