Czy zaraziłam grzybicą partnera?

Mam infekcję intymną grzybiczą. Ginekolog przepisał mi fluconazole, nystatynę i gynoxin. Zapytałam czy mój partner też coś dostanie (współżyjemy bez prezerwatyw) na co dostałam odpowiedź, że jeśli nie ma objawów to nie. Czy na pewno nie ma takiej potrzeby skoro ryzyko, że go zaraziłam jest bardzo wysokie? Boję się z tego powodu nawrotów u siebie. W ulotce gynoxinu przeczytałam, że partner również może go zastosować miejscowo, ale może jest coś innego, co mogłby użyć bez recepty?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku kandydozy pochwy zazwyczaj uznaje się konieczność leczenia obojga partnerów seksualnych, nawet wtedy gdy mężczyzna nie ma żadnych objawów sugerujących infekcję o charakterze grzybiczym. Oczywiście nie oznacza to, że zawsze dochodzi do zarażenia partnera (choć zazwyczaj tak jest, zwłaszcza gdy para nie stosuje prezerwatyw). Mężczyźni również rzadziej odczuwają skutki infekcji drożdżakami Candida – u nich infekcja może przebiegać skąpoobjawowo lub bezobjawowo. O chorobie przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy.

Oczywiście to prowadzi do powtórnego zainfekowania tego partnera, który się leczył, czyli w tym wypadku Pani. Warto więc, by również Pani partner przeszedł kurację – faktycznie może stosować zewnętrznie maść o działaniu przeciwgrzybiczym, np. Gynoxin. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy-czym-zwalczyc-ja-skutecznie.

Pani partner może również udać się do lekarza w celu przepisania leków doustnych przeciwdziałających grzybicy, choć jeżeli partner nie uskarża się na żadne dolegliwości, to leczenie miejscowe powinno wystarczyć.

Żeby uniknąć reinfekcji warto w trakcie oraz po zakończeniu leczenia wspomóc florę bakteryjną probiotykiem ginekologicznym. Bakterie kwasu mlekowego będą stanowiły barierę trudną do pokonania dla drożdżaków z rodziny Candida albicans. Szczegółowe informacje na ten temat odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-probiotyki-a-kiedy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.