Czy mogę uprawiać sport przy grzybicy pochwy?

Z wymazu pochwy wychodzi mi candida albicians , stałe są swędzenia .Od trzech lat zmagam się z tą dolegliwością. Nie za każdym razem wychodzi z wymazu ale objawy te same . Jak biorę leki na grzybicę ulga jest 80 % po trzech dniach po kuracji nie idzie wytrzymać . Bakterie nie wychodzą . Czy przy antybiotykach flumycon mogę uprawiać sport? Dopochwowo tym razem dostałam fluomizin ... Mam liczne candida a dr mówi że każdy ma ...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to prawda, że drożdżaki z rodziny Candida wchodzą w skład mikroflory bakteryjnej pochwy, a także flory jelitowej każdego człowieka. Są patogenne i mogą być źródłem infekcji, ale dopiero wówczas gdy dojdzie do zachwiania równowagi i drożdżaki będą stanowiły przeważającą ilość flory w stosunku do dobroczynnych mikroorganizmów, to jest Lactobacillus (bakterii kwasu mlekowego).

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-grzybicy-pochwy.

Przyjmuje się więc, że nie zawsze obecność drożdżaków Candida w posiewie wymaga leczenia, ale jeżeli pacjentka cierpi z powodu upławów, świądu czy bólu pochwy, wówczas leczenie jest konieczne. W trakcie leczenia może Pani uprawiać sport, proszę jednak pamiętać o częstej higienie intymnej.

Leczenie kandydozy pochwy nie jest łatwe – słaba odporność, wahania hormonalne, stosowanie różnego rodzaju leków to czynniki, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji i zarazem zmniejszać szanse na brak nawrotu choroby.

Poza farmakoterapią warto pamiętać o odpowiedniej higienie intymnej, diecie, wykluczającej duży udział cukrów prostych. Warto także wiedzieć, że leczeniu podlega partner seksualny kobiety, ponieważ mężczyźni najczęściej są bezobjawowymi nosicielami grzybicy, a każdy stosunek płciowy prowadzi do ponownego zainfekowania partnerki.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.