Jak ocenić ten wynik wymazu z pochwy?

Jak odczytać wynik wymazu pochwy: Flora saprofityczna pochwy 1. Lactobacillus sp. 2. Posiew w kierunku Neisseria gonorrhoeae - ujemny 3. Posiew w kierunki grzybów drożdżopodobnych - ujemny. Preparat bezpośredni: Leukocyty:, Nablonki: , Bakterie: pałeczki G(-) , Drożdże : brak, Pałeczki kwasu mlekowego:

Redakcja abcZdrowie

Witam,

flora saprofityczna określa stan równowagi mikrobiologicznej w drogach rodnych – pochwę, według wyniku badania, zasiedlają tylko te mikroorganizmy, które mają dobroczynny bądź neutralny wpływ na zdrowie kobiece. Wymaz pozwolił na wyeliminowanie potencjalnej obecności drożdżaków, bakterii – w tym przypadku dwoinki rzeżączki.

Więcej na temat patogennych mikroorganizmów odpowiedzialnych za infekcje intymne pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-narzadow-plciowych.

Prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw, niemniej proszę pamiętać, że wyniki badań, w tym także tych ginekologicznych, należy interpretować w oparciu m.in. o zebrany wywiad. Jeżeli zatem u przyczyn wykonania wymazu z pochwy leżą jakieś dolegliwości, to należy się skonsultować z wynikami badań z ginekologiem.

O wymazie może Pani przeczytać także w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-pochwy-gbs.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.