Co oznacza poniższy wyniki wymazu z pochwy?

Dzień dobry, co oznacza poniższy wyniki wymazy z pochwy? Czy jest potrzeba dalszej konsultacji ginekologicznej? 1. Enterococcus spp. - wzrost pojedynczy Grzybów drożdżopodobnych - nie wyhodowano. Streptococcus agalactiae - nie wyhodowano. Gardnerella vaginalis - nie wyhodowano. Będę wdzięczna za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wymaz z pochwy jest badaniem mikrobiologicznym, mającym na celu ustalenie źródła domniemanej infekcji pochwy. Najczęściej wykonuje się go, gdy pacjentka zgłasza niepokojące dolegliwości w postaci bólu, swędzenia czy upławów.

Więcej na temat badania pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-pochwy-gbs.

U Pani wynik nie wskazuje na to, by były powody do niepokoju, natomiast warto wiedzieć, że skąpy wzrost Enterococcus spp., czyli patogenów chorobotwórczych, które nie stanowią flory fizjologicznej pochwy, może być źródłem infekcji. Wówczas konieczna jest antybiotykoterapia celowana.

Jeśli jednak upławy, świąd czy pieczenie pochwy nie doskwierają Pani, leczenie nie jest konieczne, choć może Pani przez jakiś czas stosować probiotyki ginekologiczne, by wzmocnić barierę przeciw bakteriom patogennym, mogącym zasiedlać pochwę.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.