Co oznacza wynik badania wymazu z przedsionka pochwy i odbytu?

Witam, robiłam badania wymazu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku GBS w 35tc i chciałabym zapytać co oznacza wynik: Wyhodowano : 1. Pałeczki Gram (-) - liczne kolonie 2. Enterococcus spp. - liczne kolonie 3. Lactobacillus spp. - liczne kolonie Uwagi: 1. Nie uzyskano wzrostu Streptococcus agalactiae 2.Nie uzyskano wzrostu Gardnerella vaginalis 3. Nie uzyskano wzrostu grzybów drożdżopodobnych

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Takie badanie robi się aby stwierdzić, czy występują u Panii bakterie Streptococcus agalactiae (w skrócie GBS), które są naturalną florą organizmu człowieka, jednak mogą być groźne dla dziecka w trakcie porodu. Dlatego jeżeli wynik jest dodatni, to w trakcie porodu podaje się antybiotyk. Jeśli wynik jest ujemny, to profilaktyka antybiotykowa nie jest potrzebna. Polecam artykuł dr Nicole Sochacki-Wójcickiej na ten temat. https://mamaginekolog.pl/gbs-co-to-takiego/