Co oznacza taki wynik posiewu z szyjki macicy?

Dzień dobry, właśnie odebrałam wyniki posiewu z kanału szyjki macicy. Wyniki wskazują brak wzrostu Gardnerella vaginalis, brak wzrostu flory beztlenowej i brak wzrostu grzybów drożdżopodobnych natomiast wskazuje na wyhodowane liczne kolonie Lactobacillus spp i liczny wzrost Klebsiella pneumoniae. Nie mam żadnych objawów jakiejkolwiek infekcji, czy choroby, a przygotowuję się do zabiegu histerolaparoskopii. Jak interpretować takie wyniki posiewu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w wykonanym posiewie nie stwierdzono obecności najczęściej pojawiających się patogenów odpowiedzialnych za takie choroby jak: kandydoza pochwy czy waginoza bakteryjna. O infekcjach intymnych i ich przyczynach może Pani przeczytać w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-narzadow-plciowych.

Lactobacillus spp. to naturalna flora bakteryjna dróg rodnych – pałeczki kwasu mlekowego – która przeciwdziała rozrostowi szkodliwych patogenów. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Z kolei bakteria Klebsiella pneumoniae może być przyczyną poważnych infekcji, jeżeli jednak nie występują żadne objawy, to świadczy to tylko o nosicielstwie i nie wymaga antybiotykoterapii. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/klebsiella-czym-jest-zakazenie-co-wywoluje-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.