Co znaczy ten wymaz z kanału szyjki macicy?

Proszę o interpretację wyników posiewu wymazu z kanału szyjki macicy. Co oznaczają liczne nabłonki? Wynik badania: Z badanego materiału w warunkach tlenowych nie wyhodowano drobnoustrojów chorobotwórczych. Preparat: - Nabłonki: liczne - Leukocyty: nieliczne - Lactobacillus spp.: nieliczne - Inna flora bakteryjna: nie znaleziono Flora fizjologiczna pochwy- nieliczne kolonie.
KOBIETA, 32 LAT 2 miesiące temu

Co to są mięśnie dna miednicy?

Mało kto z nas zastanawia się, nad funkcjonowaniem swojego organizmu. Dlaczego działa on tak, a nie inaczej? Warto jednak wiedzieć jak jak on pracuje. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat mięśni dna macicy.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wynik badania wskazuje, że nie ma Pani do czynienia z żadną infekcją – nie odnaleziono w badanym materiale patogenów, które mogłyby powodować stany zapalne pochwy. Potwierdza to skąpa obecność leukocytów. Obfita ilość nabłonka w materiale pobranym do badania biocenozy pochwy także nie powinna stanowić powodu do obaw – nabłonki to efekt złuszczania się pochwy, co jest naturalnym procesem.

Więcej informacji na temat badania czystości pochwy odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ocena-stopnia-czystosci-pochwy.

Jednak niepokojąca może być skąpa ilość Lactobacillus spp., czyli bakterii kwasu mlekowego, które są drobnoustrojami dobroczynnymi, budującymi naturalną mikrobiotę pochwy. Ich rola jest nieoceniona, ponieważ stoją na straży zdrowia intymnego – gdy dochodzi do zaburzenia tej równowagi – co ma miejsce w Pani przypadku – wzrasta pH pochwy, a co za tym idzie – ryzyko infekcji intymnych.

Wynik badania proszę omówić z ginekologiem, który wykonał wymaz – być może zasugeruje konieczność zastosowania probiotyków ginekologicznych, by odbudować florę bakteryjną pochwy.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty