Jak odczytać taki posiew z pochwy?

Bardzo proszę o interpretację posiewu z pochwy. Flora mieszana. Grzybów drożdzopodobnych nie wyhodowano. Enterococcus spp- pojedyńcze, Lactobacillus spp - nieliczne, pałeczka gram ujemna - pojedyncze, staphylolococcus koagulazo ujemny - nieliczne

Redakcja abcZdrowie

Witam,

posiew wskazuje na niewielką ilość bakterii patogennych w próbce, choć prawdopodobnie niestanowiącą żadnego zagrożenia. Natomiast w mniejszości znajdują się także dobroczynne bakterie, to jest Lactobacillus spp., czyli bakterie kwasu mlekowego, które stoją na straży zdrowia intymnego kobiety. To one są barierą przed patogenami w postaci wirusów, bakterii czy grzybów.

Więcej informacji na temat posiewu pochwy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania.

Zaburzeń flory bakteryjnej pochwy może być wiele – najczęściej z tego powodu cierpią kobiety po antybiotykoterapii bądź te, które stosują antykoncepcję hormonalną. Również zbyt częsta, nieodpowiednia higiena może prowadzić do zmniejszenia ilość pałeczek kwasu mlekowego w pochwie.

Proszę pamiętać, że wyniki badań należy intepretować w oparciu o zgłaszane dolegliwości i ewentualnie historię chorób czy wdrożone leczenie. Stąd też proszę skonsultować się z ginekologiem, który zlecił badanie – jeżeli towarzyszą Pani jakiekolwiek dolegliwości okolic genitaliów, np. swędzenie, pieczenie, upławy, specjalista może zadecydować o leczeniu. Dodatkowo warto rozważyć kurację probiotykami ginekologicznymi, by odbudować florę bakteryjną pochwy.

Zachęcam do zapoznania się również z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.