Jak rozumieć ten wynik biocenozy pochwy?

witam. otrzymałam dzisiaj wynik biocenozy pochwy i nie wiem jak go interpretować. leukocyty liczne, nabłonki liczne, pseudomaczugowce liczne, pałeczki kwasu mlekowego pojedyńcze, ziarniaki pojedyńcze.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

biocenoza, czyli tzw. badanie czystości pochwy ma na celu określenie stanu dróg rodnych, w tym wykluczenie obecności patogenów (grzybów, bakterii). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/biocenoza-pochwy.

W przypadku wyników badań, konieczne są konsultacje z ginekologiem kierującym na badania, ponieważ to on decyduje o odpowiednim leczeniu. W Pani wynikach widoczne są liczne nabłonki płaskie, które nie powinny budzić niepokoju, ponieważ są naturalnym elementem biocenozy pochwy – w takiej postaci złuszcza się nabłonek, wyścielający śluzówkę dróg rodnych. Natomiast liczne leukocyty świadczą już o stanie zapalnym, wymagającym leczenia. Potwierdza to także dalsza część opisu biocenozy pochwy, wskazując na brak fizjologicznej mikroflory bakteryjnej pochwy – źle o wyniku świadczy niewielka ilość pałeczek kwasu mlekowego, które odpowiedzialne są za to prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów obronnych w obrębie pochwy. Bakterie kwasu mlekowego zapewniają właściwe, kwaśne, pH pochwy, które stanowi środowisko niesprzyjające dla patogenów. U Pani ta równowaga jest prawdopodobnie zaburzona – brak bakterii Lactobacillus spowodowała rozrost pseudomaczugowców, co może być przyczyną infekcji.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.