Czy mikroflora pochwy jest tym samym co ph pochwy?

Witam. Mam pytanie, czy mikroflora pochwy to to samo co pH pochwy? Czymś się to różni? Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, pH pochwy i mikroflora bakteryjna to nie są terminy równoważne, choć są nierozerwalnie ze sobą związane.

Mikroflora bakteryjna pochwy to termin określający specyficzne środowisko pochwy – podobnie jak jelita, pochwa nie jest jałowa. Oznacza to, że bytują w niej bakterie – zarówno te dobroczynne, jak i niekiedy – patogenne. Zbiór wszystkich organizmów, to właśnie flora bakteryjna. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Właściwa flora bakteryjna pochwy, która odpowiada za brak infekcji intymnych, to w dużej mierze bakterie kwasu mlekowego (a poza nimi występują także bakterie tlenowe, Candida spp., mykoplazmy urogenitalne). Lactobacillus to bakterie odpowiedzialne za wytworzenie kwaśnego środowiska w pochwie, które to jest niekorzystne dla namnażania się i przetrwania drobnoustrojów patogennych – bakterii, np. E.coli, grzybów i pierwotniaków. Być może zechce Pani przeczytać także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/skad-biora-sie-infekcje-intymne-u-kobiet.

Natomiast skala pH służy oznaczeniu kwasowości lub zasadowości roztworu wodnego. Pałeczki kwasu mlekowego powodują, że pH się obniża i określane jest jako kwaśne według skali pH (czyli odczyn 3,6-4,5). Więcej na ten temat pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badz-kwasna-i-kochaj-ile-chcesz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.