Co sugeruje mój wymaz z pochwy?

Witam. Wynik badania wymazu z pochwy: wyhodowano mikroflorę fizjologiczną/kolonizującą błonę śluzową pochwy. Co to znaczy? Czy to jest prawidłowy wynik?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mikroflora fizjologiczna, kolonizująca błonę śluzową pochwy to bakterie kwasu mlekowego, czyli Lactobacillus spp. Pełnią one bardzo ważną funkcję w organizmie – chronią pochwę oraz narząd rodny przed patogenami – wirusami, grzybami i bakteriami.

Szczegółowe wytłumaczenie związku pomiędzy florą bakteryjną pochwy a infekcjami odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Obecność mikroflory fizjologicznej i brak informacji o wykryciu innych mikroorganizmów oznacza, że jest Pani zdrowa, oczywiście pod warunkiem, że powodem wykonania posiewu nie były żadne dolegliwości. W razie wątpliwości proszę skonsultować się z ginekologiem, który wykonał badanie.

Więcej informacji na temat posiewu pochwy odnajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.