Co oznacza ten opis wymazu z pochwy?

Dzień dobry, chciałabym skonsultować wyniki badań wymazu z pochwy. Dodam, że niedawno miałam grzybice pochwy i po zastosowaniu leczenia zrobiłam sobie ten wymaz, żeby się upewnić, czy wszystko jest w porządku i czy jestem już zdrowa. Komórki nabłonka: występują Leukocyty: Pojedyncze (do 3 wpw) Lactobacillus: Liczne (>50 wpw) Inne bakterie, grzyby: BRAK PH: 4,0 Komórki"clue cells": Nie występują Stopień czystości: II Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stopień I oraz II czystości pochwy to prawidłowy stan, który nie wskazuje na jakiekolwiek nieprawidłowości w postaci stanów zapalnych. Potwierdza to szczegółowy opis wyników badań – brak bakterii grzybów, nieprawidłowych komórek. O badaniu czystości pochwy może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-stopnia-czystosci-pochwy.

Również obecność prawidłowej flory bakteryjnej (Lactobacillus) i odpowiednie, kwaśne pH pochwy jest stanem pożądanym. Wskutek zaburzeń flory bakteryjnej i braku odpowiedniego (kwaśnego) środowiska dla rozwoju bakterii kwasu mlekowego częstym problemem są infekcje grzybicze i bakteryjne.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-probiotyki-a-kiedy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.