Co oznacza ten opis biocenozy pochwy w ciąży?

Dzień dobry, Jestem w 11 tc, odebrałam wyniki biocenozy stopień II: pH 4,4 Leukocyty 3 - liczne (powyżej 10 wpw) Lactobacillus spp. 3 - liczne (powyżej 50 wpw) Inne bakterie 0 - brak w polu widzenia Grzyby drożdżopdobne 0 - brak w polu widzenia Clue cells nie stwierdzono Trichomonas vaginalis nie stwierdzono W zeszłym tygodniu zakończyłam kurację Pimafucinem, który powodował u mnie lekkie podrażnienie i pieczenie. Czy podwyższony poziom leukocytów może być spowodowany działaniem globulek czy wskazuje na nową infekcję?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o ile II stopień czystości może zostać uznany za prawidłowy wynik, zwłaszcza, że pH pochwy również mieści się w normie (4,4 to górna granica, wskazująca na odczyn kwaśny), o tyle liczne leukocyty zawsze wskazują na stan zapalny. Być może jedna faktycznie jest to podrażnienie, ponieważ badanie nie wykazało obecności patogenów – ani bakterii, ani grzybów.

Więcej informacji na temat badania czystości pochwy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/biocenoza-pochwy.

Nic nie wskazuje zatem na to, by było konieczne podjęcie leczenia, choć może Pani stosować globulki z kwasem hialuronowym o działaniu nawilżającym, jeżeli czuje Pani pieczenie czy podrażnienie pochwy. Oczywiście wyniki należy skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę, ponieważ to do niego należy interpretacja wyników biocenozy pochwy w oparciu o stan pacjentki i zgłaszane dolegliwości.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zmniejsz-ryzyko-zakazen-w-ciazy-aby-ochronic-siebie-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.