Czy mogło dojść do nadkażenia w pochwie?

Dzień dobry Jestem w 30 tygodniu ciąży, ciąża przebiega prawidłowo. Dzisiaj podczas wizyty w toalecie zabrudziłam sobie wargi sromowe kałem, stolec był bardzo miękki. Od razu po tym incydencie poszłam umyć okolice pochwy. Czy bakterie mogły dostać się do pochwy i wywołać jakaś infekcje zagrażającą dziecku? Czy powinnam zrobić jakies badania czy obserwować czy nic złego się nie dzieje ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie kał jest źródłem bakterii, które mogą być patogenne poza układem pokarmowym – do nich należy m.in. bakteria E. coli, która odgrywa niebagatelną rolę w środowisku jelitowym, ale poza nimi może być przyczyną infekcji. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/bakterie-chorobotworcze.

Dlatego właśnie lekarze tak mocno akcentują rolę higieny intymnej oraz konieczność podcierania się od przodu do tyłu. To minimalizuje ryzyko przeniesienia patogenu z okolic odbytu do pochwy.

Ponieważ jednak przeniesienie bakterii w okolice pochwy nie jest równoznaczne z zakażeniem, to póki co nie ma Pani powodu do obaw. Proszę zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się dolegliwości charakterystyczne dla infekcji bakteryjnych i profilaktycznie włączyć kurację probiotykiem ginekologicznym. Dodatkowo może Pani kupić globulki z witaminą C, które służą do zakwaszania środowiska pochwy, stwarzając w ten sposób niekorzystne warunki dla rozwoju patogenów. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badz-kwasna-i-kochaj-ile-chcesz.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.