Dlaczego miewam ten świąd po stosunku?

Witam, dwa lata temu byłam z chlopakiem na basenie, potem też współżyliśmy, na drugi dzień pojawiło się swędzenie i pieczenie także parcie na pęcherz i przy oddawaniu moczu jakby ktoś ciągnął za pęcherz. Zastosowałam furaginę i objawy przeszły. Za rok na urlopie byliśmy znowu na basenie i potem znowu pieczenie i swędzenie, znowu zastosowałam furaginę i objawy przeszły. Obecnie najczęściej po stosunku(nie zawsze) pojawia się swędzenie i pieczenie miejsc intymnych. Co mam zrobić? Po kilkudniowym stosowaniu furaginy i żelu do higieny intymnej objawy przechodzą.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wszystko wskazuje na infekcję układu moczowego – tego typu bakteryjnym stanom zapalnym sprzyjają wizyty na basenie, w jacuzzi itd. Możliwa jest także migracja patogenu z jednego partnera na drugiego (podczas stosunków płciowych) i w ten sposób powtórne zainfekowanie.

Bakteryjne źródło infekcji potwierdza fakt, że ulgę przynosi stosowanie Furaginy, która jest farmaceutykiem przeciwbakteryjnym, stosowanym w leczeniu zakażeń układu moczowego. Jest skuteczna m.in. na bakterie najczęściej powodujące infekcje – zarówno pęcherza moczowego (objawiającego się u Pani w postaci problemów z mikcją), jak i pochwy (uskarża się Pani na świąd pochwy po stosunku). Mam na myśli m.in. bakterie E.coli, Shigella, Klebsiella itd. Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-drog-moczowych-podstawowe-informacje.

Nawrót infekcji spowodowany jest albo niewłaściwym pH pochwy wpływającym na zwiększoną podatność na infekcje, albo ponownym zarażaniem się od partnera lub też niekonsekwentnym leczeniem. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/gdy-idziesz-na-basen-jacuzzi-stosujesz-antykoncepcje-badz-kwasna.

Dlatego też sugeruję, by niezwłocznie udała się Pani do ginekologa – posiew oraz antybiogram wydzieliny z pochwy pozwolą ustalić konkretny patogen oraz substancję, na którą jest on wrażliwy.

Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/czym-charakteryzuja-sie-bakteryjne-infekcje-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.