Co mam robić z tym uporczywym świądem pochwy?

Okropnie swędzi mnie pochwa ale to aż nie do wytrzymania, i to najbardziej w środku..od drapania mam wszystko podrażnione i piecze plus jeszcze mocne upławy co się może dziać czy to coś poważnego? ? Jakaś infekcja ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej w obrębie pochwy.

Infekcje intymne to dość częsta przypadłość dotykająca kobiety w różnym wieku. Najczęściej za stan zapalny odpowiadają bakterie, grzyby i pierwotniaki, rzadziej wirusy. Dochodzi również do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Wśród najczęstszych objawów towarzyszących podczas tego schorzenia można wymienić: świąd, pieczenie, kłucie w okolicach pochwy, intensywne upławy o różnym zabarwieniu oraz parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu. Kolor i zapach upławów ma bardzo ważna znaczenie przy odróżnieniu podłoża infekcji. Nieprzyjemny zapach pochwy może świadczyć o zakażeniu grzybiczym - kandydozie. Wydzielina o zabarwieniu żółtym lub zielonym może wskazywać na obecność bakterii, między innymi E.coli.

Do głównych czynników wpływających na infekcje intymne można zaliczyć: antybiotykoterapię, dietę bogatą w węglowodany, cukrzycę, podrażnienia pochwy, noszenie zbyt ciasnej i syntetycznej bielizny, rzadkie oddawanie moczu oraz niewłaściwą higienę narządów płciowych.

Zalecamy wizytę u lekarza ginekologa, aby ustalił przyczynę Pani dolegliwości. Po badaniu przedmiotowych specjalista zdecyduje o dalszej diagnozie i farmakoterapii.

Bardzo ważna jest odpowiednia higiena delikatnymi płynami przeznaczonymi o naturalnym Ph, najlepiej z wyciągiem z żurawiny i z dużą zawartością kwasu mlekowego.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/zolte-uplawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-3-rzeczy-ktore-musisz-o-nich-wiedziec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.