Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skąd się bierze ten brzydki zapach z pochwy?

Dzień dobry chciałam bardzo zapytac lekarza ginekologa. Oczywiście pójdę do lekarza, ale chcem opini dostać od państwa . Oto pytanie : Czesto czuje brzydki zapach z pochwy nieraz jest ostry taki szczypiący zachach nieraz mniej intensywny nieraz bardziej nic mnie nie piecze nic nie boli. Jestem na tabletkach antykoncepcyjne Dionella czy to przez nie czy ciągle mam jakieś infekcje. Myje sie regularnie mam jednego partnera. I taki brzydki problem. Proszę o porade i wytłumaczenie mi mojego problemu skąd sie bierze.
KOBIETA, 39 LAT 10 miesięcy temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nieprzyjemny zapach z pochwy wymaga diagnostyki, ponieważ jeżeli nie wynika z braku lub niedostatecznej higieny intymnej, to świadczy o jakiejś patologii w obrębie narządu rodnego.

Zazwyczaj idzie w parze z innymi dolegliwościami – przede wszystkim upławami, czyli nieprawidłową wydzieliną z pochwy, oraz np. kłuciem, bólem, swędzeniem czy pieczeniem pojawiającym się w różnych sytuacjach. Mówimy wówczas o infekcji intymnej. Jej przyczyny są różne – najczęściej wyjątkowo przykry zapach z pochwy świadczy o infekcji bakteryjnej lub zakażeniu wywołanym przez pierwotniaka (rzęsistka pochwowego). Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-zapalenie-pochwy-przyczyny-objawy-leczenie.

Czy w Pani przypadek ma to związek ze stosowaną antykoncepcją hormonalną trudno ocenić, natomiast faktem jest, że ta metoda antykoncepcji może prowadzić do pewnych zmian w obrębie gospodarki hormonalnej, co z kolei prowadzi do zaburzeń flory bakteryjnej pochwy. Skutkiem bywają, podobnie jak w przypadku antybiotykoterapii, infekcje o charakterze grzybiczym – wówczas zarówno upławy, jak i sama pochwa, mogą wydzielać kwaśny, czasem przypominający drożdże, zapach. Więcej o drożdżycy w naszym artykule, być może Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-i-leczenie-grzybicy-pochwy.

Poza wizytą u ginekologa sugeruję, by rozpoczęła Pani stosowanie probiotyku ginekologicznego, który być może przyniesie ulgę oraz będzie stanowił ochronę przed infekcjami intymnymi – bakterie kwasu mlekowego są niezbędne w mikroflorze pochwy. Odsyłam do artykułu, z niego dowie się Pani, czym są i jak stosować te probiotyki: https://portal.abczdrowie.pl/ktore-probiotyki-ginekologiczne-warto-wybierac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy