Co robić z tą zieloną wydzieliną z pochwy?

Od tygodnia zauważyłam opuchliznę, swędzenie i przy pierwszych dniach nadwrażliwość/lekki ból np.przy podcieraniu się. Wyczytałam w Internecie, że na takie schorzenie pomoże Tantum Rosa, którą kupiłam (02.12) w saszetkach i używam. Dziś w południe zauważyłam tylko jasnozieloną wydzielinę pochwy. Ostatni raz współżyłam 29.11 (już wtedy miałam objawy napisane na samym początku. Chciałabym prosić o pomoc co mogę robić w naturalny sposób lub co zakupić i wyjaśni w ogóle co to jest i jak się tego pozbyć. Nie wybiorę się do ginekologa, ponieważ nie mam ukończonych 18 lat, a mama ze mną nie pójdzie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

gdy wydzielina z pochwy zmienia kolor z bezbarwnego lub białego, a temu towarzyszą dolegliwości bólowe czy świąd lub pieczenie, to jest to oznaka infekcji intymnej. Niewykluczone, że do stanu zapalnego doszło w wyniku zbliżenia intymnego – jest to częsta droga zakażeń i chorób intymnych. Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy.

Jednym z patogenów, którego objawami są żółte lub zielone upławy, a dodatkowo ból podczas stosunku czy swędzenie pochwy, to rzęsistek pochwowy. Mężczyźni nie chorują na rzęsistkowicę, ale są nosicielami, natomiast u kobiet mogą pojawić się wspomniane symptomy w wyniku zakażenia. Konieczne jest leczenie zaordynowane przez ginekologa. O rzęsistku przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rzesistkowica-u-mezczyzn-i-kobiet.

Infekcje bakteryjne, dające upławy o nieprzyjemnym zapachu i zielonym kolorze mogą być leczone lekami dostępnymi bez recepty – przeważnie są to globulki dopochwowe na infekcje grzybicze lub mieszane (grzybiczo-bakteryjne). Może je Pani wypróbować, choć trudno powiedzieć, czy pomogą. Być może pomocny będzie także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czym-charakteryzuja-sie-bakteryjne-infekcje-pochwy.

Jeżeli dolegliwości nie ustąpią, konieczna będzie wizyta u ginekologa. Proszę pamiętać o powstrzymaniu się przed współżyciem i o właściwej higienie intymnej. Warto także wspomóc się probiotykami, które przywrócą właściwe pH w pochwie. O probiotykach znajdzie Pani informacje w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ktore-probiotyki-ginekologiczne-warto-wybierac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.