Czy taka wydzielina z pochwy jest normalna?

Witam jestem 6 miesięcy po porodzie. Karmie piersią i nie miałam jeszcze miesiączki. Moje pytanie odnosi się do bardzo gęstej ciągnącej się wydzieliny z pochwy i do nieciekawego zapachu z pochwy ( taki jakby potny zapach ) czy to jest normalne? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o ile konsystencja wydzieliny z pochwy nie musi oznaczać niczego niepokojącego, bo jest to zależne od momentu cyklu, tak pojawienie się nieprzyjemnego zapachu świadczy o stanie chorobowym. Mówimy wówczas o upławach, które to wymagają konsultacji ginekologicznych. Szerzej o upławach pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy.

Niewykluczone, że Pani problemem jest waginoza, czyli zaburzenie mikroflory bakteryjnej, lub kandydoza, czyli infekcja o etiologii grzybiczej. Wówczas wydzielina z pochwy może być gęsta, biała i grudkowata. Może być wskazane wykonanie posiewu z pochwy i jej przedsionka. Zarówno waginoza, jak i drożdżyca wymagają leczenia, jednak nie każdy lek może być stosowany u kobiet karmiących piersią, stąd najbezpieczniej zwrócić się do specjalisty.

Proszę zapoznać się z naszymi artykułami dotyczącymi kandydozy i infekcji bakteryjnych pochwy: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.