Dlaczego mam więcej wydzieliny z pochwy?

Witam. Jestem w 24tc. Od kilku dni mam wrażenie że zwiększyła się ilość wydzieliny. Czasem wydaje mi się że nam tam bardzo mokro. Do tej pory nie było jej raczej zbyt dużo. Wydzielina kremowo żółta, raczej ciągnąca. Nie mam żadnych bóli ani plamień. Wyniki moczu w normie. Tylko ph wyszło 8. Czy to wymaga pilnej konsultacji?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Nieregularne miesiączki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć w ciąży naturalnym jest zwiększenie ilości fizjologicznej wydzieliny z pochwy, to jeżeli odnotowała Pani ten fakt dopiero teraz – w 24. tygodniu ciąży – to może to oznaczać, że jest to wydzielina patologiczna. Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-ciazy-rodzaj-nieprawidlowosci.

Najczęściej pojawia się w ciąży kandydoza, czyli grzybica pochwy. Wówczas zwiększonej ilość nieprawidłowej wydzieliny, to jest upławów, towarzyszy świąd, pieczenie lub nawet obrzęk warg sromowych. Czy tak jest w Pani przypadku – trudno ocenić, choć nie można wykluczyć także sączenia wód płodowych. Może Pani kupić wkładki higieniczne, które zmieniają kolor pod wpływem wydzieliny. To najłatwiejszy sposób na ustalenie czy dochodzi do wypływu płynu owodniowego.

Być może przydatne okażą się odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-ta-wydzielina-w-13-tygodniu-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierna-wydzielina-z-drog-rodnych-w-ciazy.

Zarówno kolor wydzieliny, jak i pH pochwy – czyli powyżej 4,5 może wskazywać także na infekcję bakteryjną. O ile ta o etiologii grzybiczej nie stanowi większego zagrożenia dla samej ciąży, tak infekcja bakteryjna może być już bardzo niebezpieczna. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/infekcja-grzybicza-a-bakteryjna.

Jeśli ma Pani taką możliwość, proszę skontaktować się z ginekologiem, nawet telefonicznie. Do tego warto pamiętać,że ciąża to czas obniżonej odporności organizmu, zatem należy wspierać właściwą florę bakteryjną pochwy i jej odpowiednią kwasowość przez stosowanie probiotyków ginekologicznych. Właściwe pH pochwy (3,5-4,5) to pH kwaśne, czyli środowisko niesprzyjające dla rozwoju patogenów.

Być może również ten materiał Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-probiotyki-a-kiedy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty