Co oznacza ta wydzielina w 13 tygodniu ciąży?

Witam jestem w 13 tyg ciąży ,tydzien temu byłam na USG prenatalnym i było wszystko jak najbardziej w porządku ale odkąd zaczęłam 13 tydzień moja wydzielina się dość powiększyla jest wodnista leciutko biała , bielizna wilgotma czasem pobolewa mnie brzuch jak na okres ,lekarza mam za 8 dni ,nie mam plamień ani nic poza tym czy to powinno mnie niepokoić ? Biorę duphaston ,ponieważ od 8 tyg plamiłam bez powodu :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw – podczas ciąży naturalnym jest zwiększenie ilości wydzieliny w pochwie. Zazwyczaj podyktowane jest to fizjologią ciąży – to jest zwiększonym wydzielaniem estrogenu, który pobudza tkanki śluzowe. Szczegółowo tłumaczy to artykuł: https://parenting.pl/biale-uplawy-w-ciazy.

Dopóki białej wydzielinie z pochwy nie będą towarzyszyć inne dolegliwości (w postaci np. swędzenia, pieczenia itd.) sugerujące np. infekcję grzybiczą, to nie ma Pani powodu do obaw. Warto jednak poinformować o tym ginekologa na wizycie, by sprawdził czy na pewno nie jest to infekcja intymna. Jeśli jest Pani zainteresowana, to z tego materiału dowie się Pani więcej: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Natomiast na pewno Pani uwagę powinny zwrócić upławy lub plamienia sugerujące obecność krwi w wydzielinie, a także bóle podbrzusza i bóle krzyżowo-lędźwiowe, które mogą zapowiadać poród przedwczesny. Wówczas zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem jak najszybciej. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.