Zapytaj lekarza

7 3 3 , 3 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza takie twardnienie brzucha w 34 tygodniu ciąży?

Witam. Jestem w 34tc plus 4dni. Czasem odczuwam jakby twardnienie brzucha. Nie jest twardy od góry do dołu, raczej twardnieje sam środek, boki są miękkie. Czasem twarda " górka" robi się po lewej stronie , czasem po prawej a czasem na środku. Czuję lekkie uczucie ściągania skóry. Wcześniej leżałam w szpitalu na skurcze biorę luteinę, magnez i no-spe. Czy mam się niepokoić że coś jest nie tak?
KOBIETA, 29 LAT 2 tygodnie temu

Przeciwskazania HTZ

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw, a powodem twardnienia brzucha czy też „stawiania się” macicy są tzw. skurcze przepowiadające, inaczej zwane skurczami Braxtona-Hicksa. Na tym etapie ciąży powinny być już stałym elementem Pani rytmu dnia. Nie są niebezpieczne, nie powodują skracania szyjki macicy i nie zapowiadają rychłego porodu – są po prostu ćwiczeniami macicy przed zbliżającym się rozwiązaniem.

Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

W takim przypadku zażywanie leków rozkurczowych oraz stosowanie magnezu w większych dawkach wydaje się wystarczającą profilaktyką, to również powinno złagodzić twardnienia brzucha. Warto również pamiętać o spoczynkowym trybie życia w tym czasie. Niemniej, jeżeli cokolwiek Panią niepokoi, proszę nie zwlekać z wizytą u ginekologa.

Zachęcam także do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/twardy-brzuch-w-ciazy-przyczyny-postepowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy