Czy to twardnienie brzucha jest normą w ciąży?

Witam jestem w 16tc mam 19 lat i ok. 2tyg temu byłam u lekarza z problemem twardniejącego brzucha okazało się że jest wszystko okey tylko teraz tak zastanawiam się czy to na pewno było potrzebne. Kiedy stoję mam twardy dół brzucha, jak siedzę jest miękki ale już gdy się opieram o krzesło już jest twardy. Kiedy leżę na plecach też jest twardy dół brzucha a jak położę się na boku to jest twardy. Czy to jest normalne? Czy ja mam jakieś paranoje. Proszę o pomoc bo nie mam nawet z kim się skontaktować.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

twardnienie brzucha w ciąży jest często fizjologicznym objawem – najczęściej po 20. tygodniu ciąży wiązane może być ze skurczami przepowiadającymi (inaczej nazywanymi skurczami Braxtona-Hicksa), które są swoistym treningiem macicy przed porodem. Więcej na temat twardnienia brzucha w ciąży w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/twardy-brzuch-w-ciazy-przyczyny-postepowanie.

Jeżeli twardnienie brzucha nie wiąże się z dolegliwościami bólowym, plamieniem, krwawieniem czy sączeniem się wód płodowych, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Ponieważ jednak mogą być sygnałem rozwierania się szyjki macicy, to po wnikliwym badaniu ginekolog może zalecić odpoczynek, a nawet leżenie w łóżku przez kolejne tygodnie. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/twardnienie-podbrzusza-czy-powinnam-sie-niepokoic. Niekiedy, by zmniejszyć dolegliwości wystarczy zażyć leki rozkurczające oraz suplementować magnez w większej dawce. O tym jednak zawsze decyduje lekarz, dlatego też sugeruję, by skonsultowała Pani swoje obawy z ginekologiem.

Zachęcam do lektury artykułu dotyczącego magnezu i zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek: https://zywienie.abczdrowie.pl/zwiekszone-zapotrzebowanie-na-magnez.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.