Dlaczego mój brzuch twardnieje w 29 tygodniu ciąży?

Witam, mam pytanie odnośnie ciąży, jestem w 29tc, od kilku dni jak leze mój brzuch ciagle robi się twardy. Napina się, chwile trzyma, odpuszcza i za chwile to samo, czy jest to powód do obaw?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bezbolesne, krótkotrwałe i często powtarzające się skurcze, nazywane przez kobiety „twardnieniem” czy „stawianiem się” brzucha są tzw. skurczami Hixtona-Bracksa. Te skurcze przepowiadające pojawiają się około 20.-30. tygodnia ciąży i mają na celu przygotowanie macicy do porodu.

W odróżnieniu od skurczy porodowych nie są bolesne, nie nasilają się z biegiem czasu i, co najważniejsze, nie powodują skracania się i rozwierania szyjki macicy. Zazwyczaj ustępują po kilku czy kilkunastu sekundach, a wraz z biegiem tygodni ich częstotliwość może się zwiększać.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/twardy-brzuch-w-ciazy-przyczyny-postepowanie.

Dopóki poza twardnieniem brzucha nie dzieje się nic alarmującego – nie pojawia się ból podbrzusza czy plamienie lub krwawienie, to nie ma powodu do obaw. Może Pani zwiększyć dawkę magnezu, a także pamiętać o regularnych, głębokich oddechach, gdy skurcze będą zbyt uciążliwe.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.