Zapytaj lekarza

7 3 7 , 1 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co mogą oznaczać te dziwne skurcze brzucha?

Jestem w 18 tygodniu ciąży i 4 dzien dzisiaj dostalam dziwnych skurczy brzucha, czy to moze byc pekniecie p płodowego??? Jakie skurcze sa niebezpieczne??
KOBIETA, 27 LAT 9 miesięcy temu

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

trudno to ocenić, niemniej skurcze powinny zawsze budzić czujność przyszłej mamy. Sugeruję konsultacje ginekologiczne, ponieważ podała Pani za mało szczegółów odnośnie charakteru tych skurczy.

W zależności od m.in. wieku ciąży, można wyróżnić skurcze porodowe oraz przepowiadające, tj. Braxtona-Hicksa. O ile te pierwsze na Pani etapie ciąży są niebezpieczne, bo powoduje skracanie się szyjki macicy oraz postępującą akcję porodową, o tyle skurcze przepowiadające, które najczęściej pojawiają się po 20. tygodniu ciąży, są zupełnie naturalne i nie świadczą o niczym niepokojącym. Tutaj podpowiedź naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-leki-przeciwskurczowe-calkowicie-zapobiegaja-skurczom-podczas-ciazy.

Ich pierwsze wystąpienie może być dużym zaskoczeniem – mówi się o „stawianiu się” brzucha, ponieważ ten staje się twardy, skóra napięta, a przyszła mama czuje bezbolesne, krótkie skurcze macicy. Jeżeli takie odczucia towarzyszą Pani, to znak, że macica „trenuje” przed porodem. Więcej o zróżnicowaniu skurczów w ciąży pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

Natomiast jeżeli skurcze są bolesne, regularne, nasilające się z czasem, to wówczas należy niezwłocznie zgłosić się na IP w celu wyeliminowania podejrzenia porodu przedwczesnego. O rozpoznaniu tego zjawiska pisze nasz ekspert w odpowiedzi na pytanie jednej z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bolesne-skurcze-macicy-podczas-chodzenia-w-35-tygodniu-ciazy-czy-powinnam-sie-niepokoic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy