Co mogą znaczyć te skurcze w dolnej części brzucha?

Witam, jestem w końcówce 24 tygodnia pierwszej ciąży. Od dwóch dni odczuwam skurcze w dolnej części brzucha najczęściej przy chodzeniu, trwa to dłuższa chwile, ulgę przynosi mi skulenie się aby nie być wyprostowanym, zdarzają się też jak leżę. Kolejną sprawą jest linia wypukła pozioma przebiegająca przez brzuch, wyglada jak żyła lecz jest całkowicie prosta.

Redakcja abcZdrowie

Witam, prawdopodobnie skurcze, które Pani odczuwa to tzw. skurcze przepowiadające lub inaczej – skurcze Braxtona-Hicksa. Są one swoistym treningiem dla macicy przed skurczami właściwymi w dniu porodu. Nie powinny stanowić powodu do zmartwień, bo nie powodują skracania szyjki oraz nie wywołują akcji porodowej. Niepokojące mogą być regularne skurcze, w których odstęp czasowy stopniowo się skraca przy jednoczesnym zwiększaniu się natężenia i bólu. Jeśli dolegliwości są dokuczliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie zaleca się zażycie środków rozkurczowych, które powinny wyciszyć skurcze. Dodatkowo często lekarze zalecają suplementację magnezem. Charakterystyka skurczy została opisana w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace. Proszę pamiętać, że w obecnym stanie, każdy objaw, który uzna Pani za niepokojący albo niejasny dla Pani, warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę – dla bezpieczeństwa Pani oraz dziecka. Lekarz będzie mógł rozwiać wszystkie Pani wątpliwości i ewentualnie przeprowadzić badanie sprawdzające, czy wszystkie parametry są w normie oraz przepisać leki, jeśli zaistnieje taka konieczność. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.