Czy jest możliwe, że dziecko urodzi się przed terminem?

Witam serdecznie, Jestem w 33 tc i zaczęły pojawiać się dość silne skurcze. Nie są one regularne, najczęściej "dopadają" mnie wieczorem lub potrafią mnie obudzić w nocy. Dodatkowo każdy skurcz, który następuje trwa od 3 nawet do kilku minut, wtedy też brzuch staje się twardy. Niekiedy nie pomaga nawet zmiana pozycji czy wstanie z łóżka i chodzenie. Wizytę u ginekologa mam dopiero za tydzień, z racji urlopu doktor prowadzącej ciążę. Czy mam się o co obawiać? Czy jest możliwe, że dzidzia urodzi się przed terminem? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to ocenić może tylko ginekolog po badaniu. Przede wszystkim to do niego powinna się Pani zgłosić, choć niewykluczone, że doskwierające Pani skurcze to tzw. skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa), które mają na celu przygotowanie macicy do porodu. W przeciwieństwie do skurczy porodowych nie powodują rozwierania szyjki macicy, a zatem nie stanowią wstępu do porodu. Jednak, by mieć co do tego pewność, konieczne jest zbadanie szyjki macicy, dlatego zachęcam Panią do kontaktu z lekarzem. O skurczach może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

Natomiast zdecydowanie alarmujące są skurcze, które nie ustępują z czasem, lecz nasilają się, są coraz częstsze i bardziej regularne. Takie skurcze świadczą o postępującej akcji porodowej, a z uwagi na obecny etap Pani ciąży – wymagają niezwłocznego zgłoszenia się na izbę przyjęć szpitala. Być może pomocny będzie także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-porodu.

W ramach profilaktyki zalecam dużo odpoczynku, doraźnie natomiast może Pani przyjąć lek rozkurczowy, a także warto suplementować magnez – w ciąży jest dużo większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek, a jego niedobory mogą manifestować się zwiększoną częstotliwością skurczy. Więcej pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/pierwiastek-zycia-magnez.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.