Dlaczego mam tak twardy brzuch w 16 tygodniu ciąży?

Mam 26 lat, jest to moja pierwsza ciąża 16 tydz. 4. Od rana mam twardy brzuch, cały jest twardy od mostka do pasa, jakby byl wypchany. Nie wiem czy to coś poważnego czy panikuje. Wizyte mam za 5 dni. Mam jechać na izbę czy to może prowadzić do poronienia ? Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

twardnienie brzucha w ciąży to naturalne zjawisko, fizjologiczne i niestanowiące zagrożenia, pod warunkiem, że skurcze pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Wówczas te bezbolesne, niepowodujące skracania szyjki macicy skurcze nazywa się skurczami Braxtona-Hicksa czy skurczami przepowiadającymi.

Skurcze te mają na celu przygotowanie macicy do zbliżającego się porodu, ale nie rozpoczynają go. W odróżnieniu od skurczy, które mogą stanowić zagrożenie dla ciąży, skurcze Braxtona-Hicksa są bezbolesne, nie nasilają się z biegiem czasu i ustępują samoistnie.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

Trudno ocenić, czy u Pani, na tak wczesnym etapie, to już skurcze przepowiadające, natomiast na pewno warto skonsultować się z lekarzem. W ciąży nie należy bagatelizować żadnych dolegliwości. Proszę zwrócić zwłaszcza uwagę na to, czy nie pojawiają się dodatkowe niepokojące symptomy, mogące zwiastować poród przedwczesny, jak: plamienia czy krwawienia lub bóle podbrzusza.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przedwczesnego-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.