Dlaczego twardnieje mi brzuch w 38 tygodniu ciąży?

Dzień dobry, jestem w 27 tygodniu ciąży i twardnieje mi górna część brzuch jak stoję czy chodzę. Nie odczuwam żadnych skurczów i bólów. Biorę od początku ciąży 3 razy dziennie po 1 tabletce duphaston i magnez b6 forte. Czy mam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę się nie martwić. Twardnienie brzucha to w większości przypadków objaw fizjologiczny, który najczęściej pojawia się około 20-30. tygodnia ciąży. Związany jest on z pracą macicy, która nieustannie przygotowuje się do porodu.

W tym samym czasie pojawiają się również skurcze przepowiadające, określane również skurczami Braxtona-Hicksa. Początkowo są one krótkie i bezbolesne, dlatego wiele ciężarnych nie postrzega ich w kategorii skurczy. Wraz z rozwojem ciąży skurcze te pojawiają się coraz częściej.

Twardnienie brzucha można złagodzić domowymi sposobami. Przede wszystkim wskazana jest zmiana pozycji. Pozycja stojąca może nasilać dolegliwości, dlatego lepiej usiąść lub położyć się. Pomocne mogą być ćwiczenia oddechowe oraz duże ilości wody.

Samo twardnienie brzucha na tym etapie ciąży nie jest niczym niepokojącym. Gdyby jednak zdarzyło się, że dojdą do tego inne objawy, takie jak plamienia, krwawienia czy też silne dolegliwości bólowe, to proszę koniecznie udać się do ginekologa.

Pytania o twardnienie brzucha znaleźć można poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-i-twardnienie-brzucha-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/twardnienie-podbrzusza-czy-powinnam-sie-niepokoic, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-oznaczac-twardnienia-brzucha-od-27-tyg-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.