Dlaczego mam to twardnienie brzucha?

Dzień dobry. Jestem w 24 tyg. ciąży. Od ponad 2 tygodni brzuch mi twardnieje i napina się, nawet całymi dniami. Mam lekko skrócona szyjkę, przepisana luteinę 100 dwa razy dziennie i magnez. Mimo tego twardnienia nie ustępują. W związku z tym czy mogę zwiększyć dawkę luteiny, czy da się ja przedawkować? Czy może mam le dobrane leczenie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

twardnienie brzucha jest oznaką skurczów przepowiadających – Braxtona-Hicksa. W takim wypadku nie ma zagrożenia przedwczesnego rozwiązania ciąży, bo te skurcze są naturalnym treningiem dla macicy przed porodem.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

Natomiast oczywiście jeżeli lekarz stwierdził u Pani skracanie szyjki, to należy zachować czujność. Sugeruję zatem skonsultowanie się z ginekologiem, ponieważ nie powinna Pani na własną rękę zwiększać dawki luteiny, natomiast co do magnezu, to może Pani zażywać dawkę maksymalnie do 400 mg na dobę.

Warto pamiętać, że zarówno niegroźne skurcze przepowiadające, jak i skurcze powodujące rozwieranie i skracanie szyjki macicy mogą być podobne do siebie. Ryzyko przedwczesnego porodu w tym wypadku wykluczyć może tylko lekarz po przeprowadzeniu badania.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przedwczesnego-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.