Czy to mogą być skurcze?
Jestem w 20tc . Dość często zaobserwowałam u siebie podczas odpoczynku twardnienie brzucha trwający Ok kilkanaście sekund i bolą mnie przy tym krzyże czy mogą to już być skurcze ? Dodam ze mam mieć założony pessar położniczy ze względu na pierwszy poród przedwczesny aktualnie szyjka 33mm.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
twardnienie brzucha, czyli tzw. stawianie macicy wraz z bólami krzyżowymi mogą oznaczać skracanie i rozwieranie szyjki macicy, dlatego sugerowałabym niezwłoczne skontaktowanie się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Proszę zapoznać się z naszym artykułem:https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.
Natomiast nie sposób stwierdzić tego z całą pewnością – konieczne jest badanie. W przypadku gdyby dolegliwości zmieniły charakter – np. nasiliły się lub stały wyjątkowo dokuczliwe, czy też pojawiło się krwawienie, proszę nie zwlekać z wizytą na IP.
Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przedwczesnego-porodu.