Czy taki ból brzucha i wyciek mogę uznać za normalny?

Witam. Jestem w 34tc 6dni. Odczuwam jakby dziecko napierało w dół. Wczoraj wieczorem miałam wyciek. I to raczej nie był mocz ponieważ to się stało po skorzystaniu z toalety i dziś również coś poleciało. Brzuch pobolewa prawie jak przy okresie. Czy mam się czym martwić? Czy to normalne? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle brzucha, przypominające te towarzyszące menstruacji, oraz rzadka, wodnista wydzielina z pochwy mogą świadczyć o rozpoczynającej się akcji porodowej. Ponieważ w Pani przypadku byłby to poród przedwczesny, sugeruję jak najszybszy kontakt z ginekologiem prowadzącym ciążę lub zgłoszenie się na izbę przyjęć. Bez badania trudno stwierdzić cokolwiek z całą pewnością, ale faktem jest, że o ile twardnienie brzucha czy bezbolesne, krótkotrwałe skurcze są naturalne na tym etapie ciąży, to zawsze kiedy pojawia się ból sugerujący skracanie się szyjki macicy, należy to niezwłocznie sprawdzić. Tutaj więcej o rodzajach skurczów: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

Szczególnie alarmująca jest też wydzielina z pochwy, która nasuwa skojarzenie z płynem owodniowym – jego wyciek stanowi realne zagrożenie dla płodu. Warto wspomnieć, że w aptekach dostępne są testy, dzięki którym kobieta na każdym etapie ciąży może sprawdzić, czy nie dochodzi u niej do zmniejszania objętości wód płodowych.

Być może pomocny w ocenie sytuacji okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.