Co oznacza ten ból brzucha w 38 tygodniu ciąży?

Dzień Dobry Aktualnie jestem w 38 tygodniu ciąży. Od godziny boli mnie podbrzusze i już ten ból zaczyna promieniować na resztę brzucha. Wody płodowe nie odeszły ani czop. To moja pierwsza ciąża i nie wiem czy to skurcze i czy mam jechać do szpitala

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najlepiej byłoby skonsultować te bóle z lekarzem.

Kilka tygodni przed porodem obserwuje się już tzw. skurcze przepowiadające, które przygotowują organizm kobiety do zbliżającego się porodu. Odczuwanie ich ma charakter indywidualny – dla jednych kobiet będzie to tylko dyskomfort, inne będą odczuwały przy tym dolegliwości bólowe. Są one nieregularne, stosunkowo łagodne i nie trwają zbyt długo. Złagodzić je może zmiana pozycji ciała.

Promieniujący ból, o którym Pani wspomina trwa aż godzinę – skłania to więc do wizyty lekarskiej. Regularne skurcze mogą zwiastować pierwszy etap porodu. W tym przypadku skurcze są już regularne i przybierają na sile. Podczas ich trwania macica staje się twardsza. W pierwszej kolejności pojawiają się skurcze rozwierające – powodują one skracanie oraz rozwieranie szyjki macicy. Kobiety porównują je do bólu menstruacyjnego lub uczucia rozpierania.

Proszę więc nie czekać i sprawdzić, co jest przyczyną bólu, który Pani odczuwa. Być może dziecko spieszy się już na świat.

Podobna tematyka została poruszona w jednym z naszych artykułów pod poniższym linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.