Co oznaczają te skurcze w 22 tygodniu ciąży?
Witam, od wczoraj odczuwam skurcze i bóle lewej części podbrzusza. Ból promieniuje do pleców, jego nasilenie waha się pomiędzy 3/10 a 5/10. Jestem w 22 tc. i nie wiem czy w aktualnych czasach udać się na SOR czy lepiej nie ryzykować i kontaktować się ze swoją położną, liczę, że może coś mi poradzi. Po 20 tygodniu lekarz zauważył lekko skróconą szyjkę, jednak po ostatniej wizycie na badaniach prenatalnych oraz u swojego ginekologa dowiedziałam się że szyjka jest "kilometrowa" oraz ładnie się trzyma. Trochę się martwię i nie wiem co robić z racji tego, że nawet jak na skurcze Braxtona-Hicksa wydaje mi się, że trwa to za długo. Proszę o pomoc.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
na podstawie opisu Pani dolegliwości sugerowałabym jednak skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę lub skierowanie się na szpitalną izbę przyjęć. Oczywiście nie sposób ocenić charakteru Pani skurczy bez badania, natomiast proszę pamiętać, że w okresie ciąży nie należy bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów.
Przede wszystkim skurcze przepowiadające są swoistym treningiem macicy przed porodem – pojawiają się już po 20. tygodniu ciąży i nie są zagrożeniem dla ciąży, nie powodują też skracania szyjki macicy. Ale bardzo istotne jest to, że skurcze Braxtona-Hicksa są bezbolesne, a ich częstotliwość czy nasilenie nie zwiększa się w odróżnieniu od skurczy porodowych.
Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.
To właśnie dlatego wskazana jest wizyta u lekarza, który oceni dobrostan płodu, a także długość i postać szyjki macicy.
Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/szyjka-macicy-przed-okresem-po-zaplodnieniu-w-czasie-ciazy.