Co oznaczają te skurcze brzucha w ciąży?

Witam serdecznie, Jestem w 29 TC, od około 28 TC pojawiły się skurcze w dole brzucha (dokładnie takie same jak przed miesiączką), są one bolesne i nie ustępują po zmianie pozycji. Ustępują dopiero po pewnym czasie (niekiedy mija 20 minut, a niekiedy godzina). Każdy kolejny skurcz, który występuje jest nieco silniejszy od poprzedniego. Między jednym a kolejnym skurczem jest przerwa (zwykle występują w ciągu dnia, jednak ostatni był dziś rano,kiedy się obudziłam, a poprzedzajacy dzisiejszy wystąpił około 3 dni temu) Wizytę u ginekologa mam dopiero 17 lipca, czy powinnam przyspieszyć wizytę i iść wcześniej? To moja pierwsza ciąża, dlatego wolę dmuchać na zimne. Dodam, że maluch rusza się tak jak zawsze, nie pojawiły się żadne gwałtowne ruchy czy spadek jego aktywności. Bardzo proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skurcze macicy nie zawsze są objawem niepokojącym – po 20. tygodniu ciąży mogą wystąpić tzw. skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa, będące treningiem dla macicy przed porodem. Są zupełnie naturalne i nie stanowią zagrożenia dla ciąży. Natomiast najistotniejsze jest to, że skurcze takie powinny być bezbolesne. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

Opisywane przez Panią dolegliwości – skurcze z bólami podbrzusza typowymi dla dolegliwości menstruacyjnych, które dodatkowo nasilają się i trwają nieprzerwanie od tygodnia – mogą świadczyć o skracaniu się szyjki macicy, zatem wskazane, by przyspieszyła Pani wizytę u lekarza celem wykonania badania ginekologicznego oraz USG. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny.

Trudno bez tych badań powiedzieć coś więcej, natomiast sugeruję przede wszystkim odpoczynek. Niekiedy pomocna jest suplementacja magnezem oraz zażywanie leków rozkurczowych – proszę to skonsultować z ginekologiem.

Być może przydatny okaże się także ten materiał, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.