Co oznaczają te spięcia brzucha w ciąży?

Witam, Zaraz zaczynam 20 tydzień ciąży. Miewam uczucie spięcia brzucha od ponad tygodnia. Nieprzyjemne uczucie, lekko bolesne, pojawia się i przemija. Zjawisko nie nasila się. Często przechodzi gdy się położę (nie zawsze jest to możliwe bo mam też dwulatkę pod swoją opieką). Słyszałam, że dodatkowy magnez może pomóc. Zażywam zestaw witamin Femibion 2 plus kwas foliowy 5 mg (przez wzgląd na leki przeciwpadaczkowe). Za tydzień mam kontrolę u lekarza prowadzącego. Czy do tego czasu mogę brać dodatkowy magnez, jeśli tak to jaki i ile?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli rozpoczęła Pani 20. tydzień ciąży, to niewykluczone, że krótkotrwałe skurcze, których Pani doświadcza, to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, czyli przepowiadające. Nie stanowią zagrożenia i nie powodują skracania szyjki macicy, ale są pewną wprawką dla macicy przed porodem.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

Zazwyczaj skurcze Braxtona-Hicksa są bezbolesne, krótkotrwałe i ustępują po krótkim czasie, a by je odróżnić od skurczów zwiastujących poród, wystarczy zwrócić uwagę, czy ich nasilenie nie wzmaga się.

Jeżeli skurcze przepowiadające są dokuczliwe, zazwyczaj ginekolodzy zalecają leki rozkurczowe stosowane doraźnie lub na stałe (decyzja należy do lekarza prowadzącego ciążę), a także zwiększają dawkę magnezu. Przyjmuje się, że w II i III trymestrze ciąży zapotrzebowanie na magnez wzrasta z 300-350 mg do 500-600 mg.

Oznacza to, że może Pani dodatkowo suplementować magnez w formie preparatu dostępnego w aptece, najlepiej, by miał status leku, w dawce nieprzekraczającej około 400 mg na dobę. Proszę pamiętać, że magnez przyswaja Pani wraz z dietą, a o wyższych dawkach preparatu z magnezem może zadecydować tylko ginekolog, gdy uzna, że faktycznie jest to konieczne.

Zachęcam do lektury także tego materiału: https://zywienie.abczdrowie.pl/zwiekszone-zapotrzebowanie-na-magnez.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.