Dlaczego twardnieje mi w ciąży brzuch?

Witam , Jestem w 18 tygodniu i od dwóch dni zwłaszcza wieczorami jak się położę odczuwam twardnienie podbrzusza niebolesne wówczas podbrzusze robi się niesymetryczne raz z prawej raz z lewej strony. Od początku ciazy biorę luteine dopochwowo 2x1. Ostatnia wizyte miałam 18.06 i lekarz nie stwierdził nieprawidłowości a usg dopochwowe wykazało szyjke 43mm. Moje pytanie jest takie czy to mogą być ruchy dziecka? Następna wizyte mam 16.07 i nie wiem czy mogę spokojnie czekać czy udać się do innego lekarza bo mój wybiera się akurat na urlop. Proszę o odpowiedź pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli twardnienie brzucha i towarzyszące temu odczucia nie są bolesne, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Dziecko może manifestować swą obecność poprzez odczuwalne ruchy już około 18. tygodnia ciąży (umowne granice to 14.-21. tydzień ciąży). Wiele zależy od tego, czy jest to pierwsza ciąża, czy kolejna oraz od ilości tkanki tłuszczowej kobiety (szczupłe kobiety wyczuwają ruchy dziecka zazwyczaj nieco wcześniej). Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsze-ruchy-dziecka-20-tydzien-ciazy-iii-trymestr.

Początkowo nie są to charakterystyczne kopnięcia, lecz raczej wrażenie przelewania, bulgotania – wiele przyszłych mam myli je z odczuciami związanymi z pracą jelit. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-zaczyna-sie-czuc-ruchy-dziecka.

Twardnienie brzucha, czyli tzw. stawianie się brzucha czy macicy, może być związane np. z niedoborem magnezu – zaleca się jego suplementację wraz z rozwojem ciąży. Jednak najbardziej prawdopodobna hipoteza to skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające, które pojawiają się około 20. tygodnia ciąży i są swoistym ćwiczeniem macicy przed porodem. W przeciwieństwie do skurczy porodowych nie powodują skracania szyjki macicy i nie są niebezpieczne. Nie powinny boleć, nasilać się czy trwać nieprzerwanie. Proszę przeczytać ten artykuł: https://parenting.pl/skurcze-braxtona-hicksa.

Oczywiście proszę bacznie obserwować reakcje swojego organizmu – jeżeli coś budzi Pani niepokój lub pojawią się dolegliwości bólowe, podejrzana wydzielina z dróg rodnych czy krwawienia – należy skonsultować to z ginekologiem, nie czekając na powrót z urlopu lekarza prowadzącego ciążę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.