Czy właśnie zaczęłam rodzić?

Dzień dobry, Jestem w 39 tc od godziny 7 mam skurcze ale tylko w krzyżu. Z partnerem wspolzylam po godzinie 6. Skurcze są nieregularne, ale silne strasznie chwytają. Probuje sie polozyc wtedy boli bardziej. Czy to jest poród?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

takie bóle wskazują na rozpoczęcie akcji porodowej. Jeżeli skurcze mają charakter cykliczny, tzn. pojawiają się w określonych odstępach czasu, które skracają się (czyli np. co 25 minut, potem co 15 minut itd.), to jest to charakterystyczne dla rozwierania szyjki macicy. Szczegółowa charakterystyka skurczów porodowych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

Nie zawsze początek akcji porodowej wygląda tak samo – u niektórych kobiet zwiastuje je odejście czopa śluzowego, u innych jest to gwałtowne odejście wód płodowych. Często są to bóle skurczowe, którym nawet przez wiele godzin nie towarzyszy nic więcej. Niemniej jest to sygnał, by skierować się do szpitala, zwłaszcza jeżeli skurcze nasilą się i będą wracały w krótkim odstępie czasu (czyli co 10 minut). Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.