Dlaczego mam takie bóle brzucha w 6 miesiącu ciąży?

Dzień dobry, piszę z takim pytaniem. Jestem w 6 miesiącu ciąży i od jakiegoś czasu pobolewa mnie dół brzucha. Brzuch potrafi zrobić mi się twardy jakby miał zaraz oksplodowac i po chwili wszystko wraca do normy. Nie wiem czy to są te pierwsze skurcze czy to może być jednak coś innego. Dzisiaj po zjedzeniu śniadania (płatki kukurydziane z mlekiem) rozbolal mnie tak jakby żołądek, nie mogłam się załatwić. Brzuch mocno bolal przy czym dostałam uderzenia ciepła, spocilam się cała i musiałam się położyć szybko na łóżko, bo bym chyba zaraz się przewróciła. Te dolegliwości teraz przeszły, ale podbrzusze dalej delikatnie boli. Napiszę, że jestem już po dwóch poronieniach i trochę się boję. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli chodzi o twardnienie brzucha, nazywane czasem „stawianiem się”, to jest to zupełnie naturalne – prawdopodobnie są to skurcze Braxtona-Hicksa (przepowiadające). Pojawiają się od 20. tygodnia ciąży i są swoistym treningiem dla macicy przed porodem. Jeżeli tym twardnieniom towarzyszą bezbolesne skurcze, to nie ma Pani powodu do obaw. Warto w takiej sytuacji położyć się, odpocząć, a gdyby skurcze stały się wyjątkowo dokuczliwe, można zażyć lek rozkurczowy oraz magnez. Więcej o skurczach pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

Jeżeli skurczom towarzyszą jednak silne bóle podbrzusza, bóle krzyżowe czy pojawiają się niepokojące plamienia – należy zgłosić się do lekarza, ponieważ z uwagi na historię Pani poprzednich ciąż, należy zachować wzmożoną czujność. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny.

Natomiast opisana przez Panią sytuacja może mieć związek z dolegliwościami trawiennymi – niestety częstymi w tym okresie, zwłaszcza gdy stale powiększająca się macica i rosnący płód zaczynają uciskać narządy wewnętrzne, w tym żołądek. Problemy z wypróżnieniem się są zmorą ciężarnych i młodych matek, zaś spowolniona perystaltyka jelit może dawać naprawdę bolesne objawy. Warto zadbać o odpowiednią dietę, dobre nawodnienie organizmu oraz, w miarę możliwości, ruch. Tutaj pozna Pani wskazówki dietetyczne, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-w-ciazy.

Niemniej warto o tym wspomnieć ginekologowi na najbliższej wizycie, a jeżeli bóle się nasilą, należy skonsultować to także z internistą.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.