Co mogą znaczyć żółte upławy z pochwy?

Witam, ze względu na sytuację jaka panuję nie mam jak udać się do ginekologa. Od jakiegoś czasu występują żółte upławy z pochwy, bez świądu i podrażnień. Jest ich dość sporo, co jest uciążliwe. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam, prawidłowa wydzielina z pochwy powinna być przezroczysta lub koloru mlecznego – w zależności od fazy cyklu. Każde odchylenie od tej normy powinno obudzić czujność – kiedy wydzielina zmienia kolor, towarzyszą jej dolegliwości bólowe lub świąd czy pieczenie oraz nieprzyjemny zapach to znaczy, że mamy do czynienia z upławami. Jest wiele przyczyn upławów – w przypadku wydzieliny koloru żółtego, o której Pani wspomina, nie można wykluczyć bakteryjnej infekcji pochwy, ale też nadżerki. Proszę zapoznać się z artykułem na naszym portalu – drobiazgowo streszcza możliwe przyczyny upławów oraz postępowanie w przypadku ich pojawienia się: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy. Żółta wydzielina z pochwy powinna zostać zgłoszona ginekologowi – tylko badanie może dać odpowiedź na pytanie o przyczynę. Niestety postępowanie w przypadku nadżerki jest inne niż podczas zakażenia bakteryjnego czy infekcji rzęsistkiem. Dlatego tak ważna jest diagnoza. O żółtych upławach może Pani doczytać również w tym miejscu, być może w opisie odnajdzie Pani swoje dolegliwości: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-zolta-wydzielina-z-pochwy. Doraźnie może Pani zastosować nasiadówki z kory dębu – ma działanie bakteriobójcze. Zalecam też zastosowanie probiotyków w żelu oraz szczególną dbałość o higienę intymną i odpowiednią bieliznę. Jeśli żółta wydzielina jest świadectwem infekcji może Pani w ten sposób zminimalizować jej skutki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.