Co może być przyczyną żółtych upławów z pochwy?

Dzień dobry, od jakiegoś roku mam intensywnie żółte upławy z pochwy, badania typu posiew nic nie wskazują, ginekolog też nic niepokojącego nie widzi, jedynie flora bakteryjna jest słaba. Jaki może być powód?
KOBIETA, 23 LAT 5 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Żółte upławy mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jeżeli problem nadal się utrzymuje, warto ponownie udać się do lekarza. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, dzięki którym będzie można powiedzieć coś więcej na temat Pani objawów.

Żółte upławy z pochwy może sygnalizować m.in. różne choroby układu moczowo-płciowego, np. przy nadżerce szyjki macicy. Warto byłoby także przebadać się pod kątem różnych chorób wenerycznych. Nierzadko jest to bowiem częsty objaw rzęsistkowicy. Oznacza ona chorobę dróg moczowo-płciowych i jest wywoływana przez zarażenie pierwotniakiem o nazwie rzęsistek pochwowy. Poza upławami u pacjenta może pojawić się również m.in. pieczenie i swędzenie okolic intymnych, czy znaczny ból podczas oddawania moczu. W diagnostyce tej choroby wykorzystuje się badanie mikroskopowe. Materiałem do badań jest wydzielina z pochwy albo cewki moczowej. Leczenie rzęsistkowicy opera się głównie na antybiotykoterapii. Podczas tej choroby należy zrezygnować ze zbliżeń z partnerem, aby nie doprowadzić do przeniesienia pasożyta.

Aby uniknąć tego typu zakażeń w przyszłości należy pamiętać o stosowaniu prezerwatywy podczas zbliżeń intymnych. Ważna jest również odpowiednia dbałość o higienę narządów płciowych.

Więcej na temat żółtych upławów można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zolte-uplawy-przyczyny-leczenie

Warto też sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zolte-uplawy-i-prawidlowy-wynik-wymazu-z-pochwy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfite-szaro-zolte-wodniste-uplawy-z-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.