Co oznaczają takie brązowe upławy?

Tydzień temu skończyła mi się miesiączka od tamtej pory występują brązowe upławy. Po tygodniu upławy zabarwione są krwią tak jakbym z powrotem dostała miesiączkę. Czy jest to coś niepokojącego? Wizytę u ginekologa mam za 4 dni czy mogę poczekać do tej wizyty czy należy udać się jak najszybciej?
KOBIETA, 28 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Przyczyny opisanego przez Panią problemu mogą być bardzo różne.

Bardzo często pojawienie się brązowych upławów ma związek z rozwojem jakiejś infekcji intymnej. Bardzo dobrze, że zaplanowała Pani wizytę u ginekologa, bo dopiero po szczegółowym wywiadzie i diagnostyce, będzie można określić przyczynę wystąpienia tego problemu. Podczas wizyty lekarskiej ginekolog będzie mógł zlecić Pani dokładniejszą diagnostykę, w tym USG i na tej podstawie określić przyczynę problemu. Czasami takie plamienia mają też związek z różnymi chorobami w obrębie dróg rodnych np. nadżerką szyjki macicy czy występowaniem mięśniaków.

Zdarza się również, że wystąpienia takich upławów jest jednym z symptomów choroby wenerycznej. Jeżeli lekarz wykluczy inne schorzenia, należałoby przebadać się również pod tym kątem. Plamienia o brunatnym zabarwieniu nierzadko mają też związek ze zmianami hormonalnymi. Warto zatem wykonać jeszcze dodatkowe badania w tym zakresie.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Znajdzie w nim Pani więcej szczegółowych informacji na temat możliwych przyczyn pojawienia się upławów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-takie-brazowe-uplawy

Warto także sprawdzić jak na pytania o podobnej tematyce, odpowiadają eksperci serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-uplawy-i-bolesnosc-podbrzusza https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-uplawy-a-nadzerka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-brazowych-uplawow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.