Czy to plamienie występuje na skutek usuwania nadżerki?

Witam! Dwa tygodnie temu miałam usuwaną nadżerkę laserem, przez około 5 dni miałam delikatne, ciemnej barwy upławy, a później pojawiło się krwawienie, które przypomina okres, choć nie jest aż tak intensywne. Biorę tabletki antykoncepcyjne, którymi musiałam przesunąć sobie okres bo w dniu zabiegu miałam dostać. Czy jest możliwe, żeby okres się przyspieszył, czy czasem mogą to być skutki uboczne takiego zabiegu? Bardzo się martwię, proszę o radę.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku wystąpienia niepokojącego plamienia konieczny jest ponowny kontakt ze specjalistą, aby określić źródło problemu. Proszę ponownie udać się do lekarza ginekologa, który w czasie badania zweryfikuje, czy nie są to jakieś komplikacje pozabiegowe.

Warto wiedzieć, że plamienie może pojawić się również pod wpływem innych czynników. Przede wszystkim należałoby wykluczyć wszelkie patologie w obrębie układu płciowego, w tym infekcje intymne. W diagnozowaniu tego typu schorzeń pomocne może być badanie usg ginekologiczne. Jeżeli nie wykaże żadnych nieprawidłowości, trzeba będzie poszukać innej przyczyny problemu.

Takie upławy mogą wystąpić również w wyniku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, jak również różnych leków. Dość często plamienia sygnalizują zaburzenia hormonalne. Jeżeli podejrzewa Pani, że to one mogą odpowiadać za taki stan warto dodatkowo zasięgnąć porady endokrynologa. Zaburzenia w miesiączkowaniu mogą pojawić się również pod wpływem długotrwałego stresu lub zapłodnienia. Wizyta u specjalisty na pewno pomoże Pani ustalić przyczynę problemu.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym w serwisie abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

Warto również zweryfikować, jak na pytania dotyczące podobnej tematyki odpowiadają eksperci naszego portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienie-brak-okresu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienie-a-miesiaczka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienie-przed-okresem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.